Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM
KST-80-452A

KST-80-452A
Equipped with a Loncin-branded 452cc engine, it features a maximum working slope of 60 degrees.
The mowing width is 800 mm, and the cutting height is adjustable within a range of 0 to 200 mm.
It boasts a maximum remote control range of up to 600 meters and a maximum working efficiency of 2,500 square meters per hour.
It is suitable for use in various settings, including overgrown fields, weed-infested areas, embankments, landscaped gardens, and orchards.
| Parameter Category | Specifications & Details |
| Basic Information | |
| model | KST-80-452A Tracked Lawn Mower |
| Performance Parameters | |
| Scope of Application | Wild Grass, Weeds, Slopes, Orchards, Gardens, Lawns |
| Cutting Width | 800mm |
| Mowing Height | 10-200mm |
| Walking Speed | 0-5km/h |
| Maximum Climbing Angle | 70° |
| Powertrain | |
| Operation Mode | Remote Control |
| Method of Locomotion | Electric Tracked Propulsion |
| Engine Specifications | |
| Engine Brand | Loncin 452cc |
| power | 16HP |
| stroke | Four-stroke |
| Fuel | gasoline |
| Fuel Tank Capacity | 10L |
